HARDERWIJK – Het project Zeestraat is een ‘langlopend’ project waar al eerder over geschreven is en specifiek over de 3 bomen in de Zeestraat in het openbare gebied. Nadat de renovatie van UWoon was afgerond, werd aan de bewoners gemeld dat de straat aan onderhoud toe zou zijn. Deze melding werd aan de bewoners gestuurd in januari 2022 en tevens werd gevraagd aan de bewoners om mee te denken over het ontwerp van de straat. Deze week kwam de melding dat er een kapvergunning is verleend voor de 3 bomen in de Zeestraat.
Zeebuurt
Het wordt een karakteristieke en populaire volksbuurt genoemd – de Zeebuurt in Harderwijk – die ligt ten westen van de historische binnenstad en dichtbij de haven. Vanaf 1947 is de wijk opgebouwd als één van de eerste naoorlogse uitbreidingsringen van de stad en was in het begin bedoeld voor Harderwijkse vissersgezinnen en arbeiders. Tegenwoordig is de wijk vooral bekend om haar sterke sociale verbondenheid, actieve buurtinitiatieven en de perfecte balans tussen de historische sfeer en moderne vernieuwingen.
De lokale media hebben aangegeven dat de Zeebuurt tegenwoordig een levendige mix is van jong en oud, waarbij het straatbeeld wordt gekenmerkt door gezellige, rustige woonstraten met naoorlogse rijtjeswoningen, afgewisseld met moderne bouw uit latere decennia en recente nieuwbouwprojecten. Binnen de wijk Zeebuurt vormt de Zeestraat één van de belangrijkste straten en deze karakteristieke straat snijdt dwars door de wijk en verbindt de verschillende delen van de buurt met elkaar.
Herinrichting Zeestraat
De gemeentelijke site van de gemeente Harderwijk laat weten dat de Zeestraat aan renovatie toe is. Dit komt onder meer doordat de voetpaden en de rijbaan niet meer aan de kwaliteit voldoen. Bij de herinrichting van de straat zou in eerste instantie rioolwerkzaamheden worden uitgevoerd, daar de huizen aangesloten zitten op een riool onder het voetpad en dat wordt een riool onder het midden van de rijbaan, waarbij het riool onder het voetpad verwijderd gaat worden.
Na deze werkzaamheden zal Liander de stroomkabel vervangen. In het derde kwartaal van 2026 zouden de werkzaamheden gestart worden – wat overigens ook gebeurd is -, waarbij tevens de klinkers uit de straat worden hergebruikt. Door de werkzaamheden – onder meer aan het riool – moeten de bestaande bomen verwijderd worden. In eerste instantie zouden de werkzaamheden al eerder zijn gestart maar door verontreiniging in de tuinen moest eerst de grond verwijderd worden.
De 3 bomen
Volgens de gegevens van het eerdere artikel zou de kap gaan over 3 bomen aan de Zeestraat, die zo’ n 34 jaar oud zouden zijn, waarbij het gaat om een Gewone Es en 2 maal een Appelboom. In februari heeft de gemeente aangegeven dat de Es – met een diameter van 20 – 30 cm en de hoogteklasse van 6 – 12 meter – een onvoldoende kroon conditie had en last had van Essentaksterfte en dus het label kreeg van ‘onvoldoende’, maar de boom staat er nog steeds, zonder dat er ‘problemen’ zijn voorgevallen.
De diameter- en boomhoogteklasse van de Appelbomen zijn ongeveer hetzelfde. Daarnaast hebben de 2 Appelbomen geen gebreken en moeten dus worden gezien als gezond en de conditie hebben om nog een tijd mee te kunnen gaan. In de aanvraag voor de kapvergunning wordt aangegeven dat de plantplaats niet toekomstbestendig is en dat de conditie van de bomen slecht is. Dit laatste wordt door de gemeente zelf tegengesproken. Men wil 3 bomen verwijderen en 10 herplanten.
De nieuwe bomen komen op een plaats te staan, waarbij onder meer gebruik wordt gemaakt van de locaties van de 3 te kappen bomen. Deze maand gaf de gemeente echter nog het antwoord dat de nieuwe boomsoorten nog niet zijn bepaald en tevens de aanplant maat. Volgens de gemeente moeten het bomen worden van de 2e en 3e grootte. Hierbij lijkt het er op dat het ‘kleine’ bomen gaan worden, waarbij men moet uitgaan dat het zo’n 10 tot 20 jaar gaat duren voordat er weer een beetje boom staat.
Boomkroonbedekking
In de Zeestraat vanaf de Burgemeester de Meesterstraat gezien heeft men 3 bomen – volgens de gegevens – die moeten verdwijnen. Nu heeft de wijk niet de hoogste boomkroonbedekking en zeker de Zeestraat niet. Er worden regelmatig onderzoeken gedaan naar boomkroonbedekking, mede doordat men uitgaat van de 3 – 30 – 300 regel. Volgens bronnen heeft Harderwijk geen vaste ‘eindscore’ gepubliceerd voor deze regel, maar gebruikt deze als een officiële ‘stip aan de horizon’ en beleidsrichtlijn voor het jaar 2040 en 2050.
Maar dat standpunt staat op scherp met de Europese Natuurherstelverordening (EU 2024 / 1991) die op 18 augustus 2024 in werking is getreden met als doel het grootschalig en langdurig herstellen van aangetaste ecosystemen en biodiversiteit. De Rijksoverheid heeft hierbij aangegeven dat de natuur in steden niet minder mag worden, wat betekent dat het oppervlak dat door boomkronen wordt bedekt tot 2030 niet kleiner mag worden en vanaf dat jaar moet er meer groen bijkomen.
Met de regel van prof. Cecil Konijnendijk – de 3 – 30 – 300-regel – wordt aangegeven dat iedereen vanuit zijn woning, school of werkplek minstens 3 volgroeide bomen moet kunnen zien, elke buurt moet minimaal 30 procent boomkroonbedekking hebben om de hitte te verminderen en binnen een straal van 300 meter moet een openbare groene buitenruimte of park te vinden zijn. Deze regel gaat voor de binnenstad van Harderwijk niet op, maar voor de Zeestraat ook niet, ook niet na de aanplant van nieuwe bomen – zeker de eerste 20 jaar niet.
Volgens bronnen hanteert de gemeente Harderwijk de ‘concept Omgevingsvisie Harderwijk 2040’, waarin het hittebeleid is vastgelegd en de doelstellingen in het kader van de 3 – 30 – 300 regel. Hierbij spreekt de gemeente Harderwijk voor het deel ‘3’ van 2050. Voor de ’30 procent’ zegt de gemeente dat elke wijk voor minimaal 30 procent voorzien moet zijn van een bladerdak – zonder een datum te noemen. Bij het onderwerp ‘300’ wordt de regel van prof. Cecil Konijnendijk genoemd, maar ook zonder datum. Misschien is het verstandig om (voorlopig) de 3 bomen te laten staan en daarnaast de 10 bomen te gaan planten.
(Bronnen: Gemeente Harderwijk, Harderwijkse Zaken, Harderwijker Courant, UWoon, Endura Harderwijk, Rijksoverheid, De Stentor, Arcgis, Steenbreek, Cobra, Khamakar News Agency)
Henny AJ Kreeft (Stichting De Groene Mantelzorger)
Onafhankelijke (Burger) Journalistiek
© Khamakar News Agency / 31.10.2026

