Baaibuurt West start bomenkap (© gem Amsterdam)

AMSTERDAM – Begin van het jaar werd in de Nieuwsbrief Amsterdam van 15 januari gemeld dat de gemeente een omgevingsvergunning had verleend voor de kap van 432 bomen in Baaibuurt West. Het plan was dat de gemeente op deze locatie een nieuwe stadsbuurt zou gaan bouwen. Afgelopen week werd duidelijk dat op 5 oktober de kap van de bomen was begonnen, wat stapsgewijs zal gaan gebeuren. 

Kap van 432 bomen 
Bronnen laten weten dat de grootschalige kap van 432 bomen in Baaibuurt West op het Amsterdamse Zeeburgereiland officieel van start is gegaan op 5 oktober 2026. De kap zou noodzakelijk zijn om het terrein van de locatie bouwrijp te maken voor een nieuwe, eigenzinnige stadswijk met zo’n 1.750 woningen, winkels, scholen en horeca. 

Volgens de gemeente Amsterdam moet de bodem verstevigd worden met een zandlaag van 7 meter om te kunnen bouwen. Dit is nodig zodat voorkomen wordt dat de straten en pleinen later zullen verzakken. Met het gewicht van het zand zal de bodem samengeperst worden, zodat de bodem sterker zal worden. Maar volgens de gemeentelijke site kunnen de bomen die er nu staan, niet overleven in de zandlaag en daarom moeten ze gekapt worden. De werkzaamheden zijn begonnen in het noordelijke deel van het gebied, waarna stap voor stap het gebied aangepakt wordt.   

Verplaatsen nauwelijks mogelijk 
Volgens bronnen zouden 5 bomen in het gebied kunnen blijven staan. De gemeente heeft aangegeven dat er een onderzoek is verricht om te kijken of bomen verplaatst zouden kunnen worden, maar voor veel bomen kan dit niet. Volgens de gemeente Amsterdam komt dit omdat het grondwater in Baaibuurt West erg hoog staat. Hieraan hebben de bomen zich aangepast en groeien de wortels vooral in de breedte en zijn ze vaak vergroeid met wortels van bomen in de omgeving. 

Indien de bomen verplaatst zouden worden, zouden de wortels teveel beschadigd worden. Ook de gemeente geeft aan dat in het noorden van Baaibuurt West 5 bomen behouden kunnen worden. Deze bomen staan in de buurt van de Piet Heintunnel, op de locatie van het park dat daar moet komen. De werkzaamheden van het kappen van de bomen zullen stap voor stap gebeuren om de directe impact op de omgeving te doseren.  

Nieuwe bomen 
Ook de lokale media hebben vorige week aandacht geschonken aan de kap van de bomen en gaf tevens aan dat de gemeente Amsterdam beloofd heeft om eventueel bomen terug te planten. Echter, het probleem is dat een deel van de compensatie buiten de nieuwe wijk zal plaatsvinden. Ook andere bronnen geven aan van de nieuwe bomen van de herplantplicht een deel in de nieuwe Baaibuurt West zal plaatsvinden en deels op andere locaties op het Zeeburgereiland. 

De gemeentelijke site laat weten dat de gemeente evenveel bomen zal planten als er gekapt gaan worden. En ook hier wordt aangegeven dat het planten van nieuwe bomen op verschillende locaties in de stad zal gebeuren en op het Zeeburgereiland. Tevens komen er veel nieuwe bomen terug in Baaibuurt West, zoals langs straten en oevers. Tevens is het de bedoeling dat er 2 parken gaan komen, namelijk een groot park aan de zuidzijde van de wijk en een kleiner park ten noorden van de buurt bij de Piet Heintunnel. 

Nieuw is nog niet volwassen 
De lokale media hebben gemeld dat de gemeente voor elke gekapte boom een nieuwe boom zal planten, maar dat het niet betekent dat Baaibuurt West direct nadat de nieuwbouw is opgeleverd, dat er dezelfde hoeveelheid volwassen bomen staan. Jonge bomen hebben tientallen jaren nodig om de capaciteit te krijgen die de ‘oude’, huidige en gekapte bomen hebben in het kader van schaduw, verkoeling en leefruimte voor dieren.  

Tevens is het nog niet duidelijk hoeveel van de 432 bomen ook daadwerkelijk binnen Baaibuurt West terugkomen. Het zuidelijke park wil de gemeente zo vroeg mogelijk aanleggen, zodat de omwonenden en de eerste bewoners van de nieuwe wijk al tijdens de ontwikkeling groen in de omgeving hebben. Maar de bodem is hierbij het grootste probleem en daarom wil de gemeente een dikke laag zand aanbrengen, zodat de grond goed stevig wordt. 

Als dat gebeurd is, is het pas mogelijk dat er mogelijk grotere bomen geplant gaan worden. Daarentegen kunnen struiken en ander groen wel aangelegd worden, zodat de bodem enige vorm van begroeiing krijgt. Volgens de lokale media zou een strook bomen langs de Zuiderzeeweg voorlopig blijven staan, wat enige beschutting voor de dieren geeft en lijkt het gebied nog een groen aanzien te hebben.     

Circulair en kritiek 
De gemeentelijke site laat weten dat de stammen van de gekapte bomen in het gebied blijven, onder meer om tijdens de bouw de wegen af te sluiten. Van een aantal bomen wordt later onder meer kunst gemaakt of gebruikt voor routes waarlangs dieren zich kunnen verplaatsen. Het hout komt tijdelijk of vast in de straten, pleinen en parken van de nieuwe buurt of op andere locaties op Zeeburgereiland. 

Daarnaast heeft de gemeente Amsterdam gemeld op de gemeentelijke site dat ze tijdens de kap van de bomen zorgvuldig zal gaan met dieren en natuur, waarbij rekening gehouden wordt met het broedseizoen van vogels en met beschermde perioden voor andere dieren. Dit houdt in dat er een andere plek voor de dieren gevonden wordt voordat een boom gekapt wordt. Tevens zal bij het kappen een ecoloog meekijken om te zorgwn dat de regels worden gehanteerd.   

Daarentegen hebben omwonenden en milieuorganisaties kritiek laten horen, daar de bomen dienden als een belangrijke geluids- en fijnstofbuffer voor de snelweg A10 in de buurt. Doordat het volwassen groen (voorlopig) zal verdwijnen, wordt er gevreesd voor een tijdelijke toename van geluidsoverlast en fijnstof in het Cruquiusgebied en omliggende gebieden. 

(Bronnen: Gemeente Amsterdam, Officiële bekendmakingen, Oost Online, Khamakar News Agency) 

Henny AJ Kreeft (Stichting De Groene Mantelzorger)
Onafhankelijke (Burger) Journalistiek 

© Khamakar News Agency / 13.10.2026

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Geverifieerd door MonsterInsights