header bomenstad (© gem Apeldoorn)

APELDOORN – Eind september kon men op de gemeentelijke site van de gemeente Apeldoorn lezen dat 10 bomen een TreeTag hadden ontvangen. Zo’n TreeTag is een poster die aan de boom wordt gehangen, zodat iedereen kan zien wat de boom betekent voor de omgeving. Onder meer wordt zichtbaar hoeveel regenwater de boom opvangt, hoeveel zuurstof de boom heeft gemaakt en hoeveel CO2 is opgeslagen. Tevens gaf de site aan dat de gemeente Apeldoorn meedoet aan de Europese bewustwordingscampagne #EUTreeTag van Pius Floris Boomverzorging.

Bomen in Apeldoorn   
Op een andere pagina van de gemeentelijke site staat een artikel van 17 december 2025 waarin de melding wordt gedaan dat Apeldoorn de Groene Hoofdstad is van de Veluwe. De gemeente is trots op deze titel, onder meer omdat er zoveel mooie bomen in de gemeente staan. Het merendeel van de bomen kan men vinden op de Veluwe, in de bossen, houtwallen en singels, maar zeker ook in de stad en dorpen zijn volop bomen te vinden. Zo kan men langs straten en lanen en in de stadsparken en beekzones verschillende boomsoorten vinden, net als op particulier terrein.  

Volgens de gemeente is de gemeente Apeldoorn verantwoordelijk – cijfers eind vorig jaar – voor het beheer van zo’n 75.000 bomen in het openbaar groen. Hiervoor doet de gemeente Apeldoorn alles om deze bomen gezond oud te laten worden, onder meer door het onderhoud en regelmatige inspecties van de bomen. Mocht een boom niet goed groeien – onder meer omdat de boom niet goed in de grond staat – zal de gemeente de ruimte om de boom verbeteren.   

Daarentegen wordt actie ondernomen als een boom ziek is of een onveilige situatie veroorzaakt, waarbij de gemeente kan snoeien of de boom kappen. Daarnaast is het af en toe nodig – om de bosplantsoenen gevarieerd en toekomstbestendig te houden – om bomen terug te snoeien of juist af te laten takelen. Ook worden er elk jaar nieuwe bomen geplant, zodat er genoeg bomen overblijven. De vraag is hoe de gemeente Apeldoorn omgaat met de boomkroon dichtheid van de gemeente en van de aparte wijken.

De Groene Gemeente 
In juni 2024 werd al geschreven over de schriftelijke vragen in mei van de fractie Lokaal Apeldoorn aan het college over dode bomen en kale speeltuinen in de gemeente. Volgens de fractie is bij de bespreking van de Bomennota – die in mei 2024 was besproken –  gesproken over het vervangen van een gekapte of een dode boom. Daarnaast is de regeling van vervanging een heel belangrijke regeling als Apeldoorn, dé Groene Gemeente wil blijven.

Ondanks dat de gemeente de openbare ruimte beheert en onderhoudt, zijn er door omwonenden op meerdere locaties gestorven bomen aangetroffen die niet vervangen worden. Daarom heeft de fractie schriftelijke vragen gesteld, waarbij een vraag ging over het niet vervangen van bomen. Volgens het antwoord van de gemeente zijn er verschillende redenen, die afhankelijk zijn van de situatie.

Zo kan het zijn dat dood hout blijft staan, om de biodiversiteit te bevorderen. Natuurlijk gebeurt dit op locaties waar dit verantwoord is. Tevens kan het niet vervangen te maken hebben met de planning van komende andere werkzaamheden. Tenslotte kan het voorkomen dat de gemeente een dode boom niet in beeld heeft, omdat de bomen eens in de 4 jaar worden gecontroleerd. Indien de boom in het 2e jaar afsterft, kan het enkele jaren duren voordat de bomen weer in beeld zijn. 

Kapvergunningen in mei 
Mei van dit jaar heeft de gemeente Apeldoorn – volgens de regionale media – zo’n 10 aanvragen van kapvergunningen ontvangen wat inhoudt dat op dat moment nog geen besluit was genomen over de vergunningen. Gezien de adressen, zouden er 9 aanvragen gaan over zogenaamde particuliere bomen en 1 aanvraag zou gaan over 5 bomen van de gemeente aan de Loseweg (Loohorst). 

In de buurt van de kruising van de Loseweg en de Zwolseweg zou volgens het overzicht van de gemeente over het beheer van de bomen, een Fagus sylvatica ‘Atropunicea’ – ofwel een Rode Beuk – staan, wat een attentieboom is die geplant is in 1900. Dit is een boom van hoger dan 24 meter en een stamdiameter van 70 – 80 centimeter. Op zich kan men zeggen dat dit een speciale en zeker een beeldbepalende boom is, die beschermd zou moeten worden. Gezien de kaart van de gemeente, zouden de bomen er nog staan.     

Kapvergunningen in oktober 
Enkele dagen geleden kwamen de regionale media met een lijst van kapvergunningen, waarvan de meeste nog de status van aanvraag hadden en deze keer waren het 14 kapvergunningen. Ook hier zijn vele van – gezien de adressen – van particulieren, maar 4 aanvragen springen er wel degelijk uit en dat zijn de aanvraag ‘Stadsdeel Noord Oost’ – kappen van 27 bomen met verhoogd risico – ‘Stadsdeel Zuid West deel 1’ – aanvraag kappen van 29 bomen (met verhoogd risico) – ‘Stadsdeel Zuid West deel 2’ – aanvraag kappen van 19 bomen (met verhoogd risico) – en ‘Sprengenweg’ – aanvraag kappen van 26 bomen, wegens reconstructie van de weg -.  

De lijst geeft aan dat het zo’n 100 bomen zijn die moeten verdwijnen, waarvan de bomen die vallen onder het label Stadsdeel vallen, bomen zouden zijn met een verhoogd risico, maar de 26 bomen van de Sprengenweg moeten verdwijnen in het kader van de reconstructie van de weg. Het wordt tijd om in alle 4 dossiers de gegevens van de bomen op te vragen.      

(Bronnen: Gemeente Apeldoorn, De Gelderlander, Officiële Bekendmakingen, Khamakar News Agency)  

Henny AJ Kreeft (Stichting De Groene Mantelzorger)
Onafhankelijke (Burger) Journalistiek 

© Khamakar News Agency / 19.10.2026

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Geverifieerd door MonsterInsights