Van vele kanten wordt er gesproken over het ‘Ravijnjaar’, waarmee bedoeld wordt dat voor de gemeenten en provincies een financiële kloof zal kunnen ontstaan van zo’n 3 miljard euro. Dit komt omdat eind 2025 het bestaande financieringssysteem voor gemeenten en provincies afloopt en het nieuwe pas in 2027 zal ingaan.
Onduidelijkheid
Volgens gegevens van de site Binnenlands Bestuur zou het kabinet eenzijdig besloten hebben om vanaf 2026 over te gaan op een nieuw systeem van financiering voor gemeenten en provincies.
Als zoiets gebeurt, dan heeft men vele gesprekken gevoerd en zijn er overgangsmaatregelen afgesproken. Dit lijkt niet gebeurd te zijn, waardoor de gemeenten en provincies voor een flinke financiële uitdaging komen te staan.
Kadernota Lelystad
Op dinsdag 15 april 2025 heeft het college van Lelystad de kadernota 2026 – 2029 aan de gemeenteraad aangeboden. Deze nota, die elk voorjaar wordt opgesteld, bevat de richtlijnen en kaders voor de begroting van het komende jaar.
De budgetten blijven in de aankomende jaren onder druk staan. Ondanks dat, is er ruimte om een aantal belangrijke ontwikkelingen ook in de aankomende vier jaar van dekking te voorzien.
Incidenteel positief en structureel geld tekort
Het komt voor dat de gemeente incidenteel geld overhoudt op de begroting, terwijl men toch structureel geld tekort komt. Volgens de gemeentelijke site zou Lelystad voor het jaar 2024 zo’n 27 miljoen euro als begrotingsoverschot hebben aangemerkt.
Maar het college voorziet wel dat de komende jaren – en denk daarbij ook aan het Ravijnjaar – er een tekort zal optreden. Het lijkt erop dat een overschot eenmalig is – zoals elk jaar wordt gemeld – wat zou komen door zogenaamde ‘meevallers’ .
Het blijkt dat de bijstandsuitkeringen meer geld hebben opgeleverd vanuit het Rijk en er is meer verdiend aan verleende bouwvergunningen. Samen goed voor een bedrag van bijna 16 miljoen euro. Tevens is er zo’n 12 miljoen euro verdiend op de verkoop van grond.
Begrotingsmonitor april 2025
De gemeente wil de sterke financiële schommelingen binnen de lijntjes houden. Hiervoor is een aantal jaren geleden de begrotingsmonitor ontwikkeld, met de achterliggende gedachte om duidelijkheid te geven over de begrotingsonderdelen, die niet of slecht beïnvloed kunnen worden.
Uit de analyse van de begrotingsmonitor van april 2025 laat zien dat er een positief jaarrekeningresultaat over 2025 ingeschat wordt van bijna 2 miljoen euro. Natuurlijk is het jaar pas begonnen en kunnen er van allerlei zaken gebeuren, maar men geeft nu al aan dat de mogelijkheid is dat het jaar positief afgesloten kan worden.
(Bronnen: Binnenlands Bestuur, Flevopost, Gemeente Lelystad, gemeenteraad Lelystad, lelystad.nieuws.nl)
Henny AJ Kreeft
Onafhankelijke (Burger) Journalistiek
© Khamakar News Agency / 27.04.2025