DELFT – Enige dagen geleden werd een melding gedaan op de site van Landelijk Meldpunt Bomenkap over dat een (digitaal) bezwaar was aangetekend op 13 januari (VJV-4073809) tegen de kap van 12 Laanlindes aan de Hof van Delftlaan 52 in Delft. Volgens de klager is er geen ISB-keuring geweest, is de herplant onbekend en zijn de omwonenden niet gehoord. Tevens werd gemeld dat de kap van de bomen gestopt was en dat er een hoorzitting zou volgen.
Kap zieke en oude bomen
De gemeentelijke site van de gemeente Delft liet op 4 december 2025 weten dat de gemeente een kapvergunning zou aanvragen voor een groot aantal bomen, omdat de bomeninspecteur tijdens een inspectie had vastgesteld dat de conditie ‘slecht’ was voor deze bomen. Hierbij kan men denken aan een ziekte, stamrot of al dode bomen, waarbij de te kappen bomen verspreid staan door heel de gemeente Delft.
De opzet is dat na de kap van een boom er een nieuwe boom wordt herplant, wat – volgens de gemeente – zoveel mogelijk op dezelfde plaats zal gebeuren. Hierbij kiest Delft – zoals zoveel gemeenten tegenwoordig – zoveel mogelijk voor inheemse soorten. Daarnaast is het voor de gemeente Delft van belang dat men kiest voor kleine bomen, zodat ze goed kunnen aarden en wortelen en volgens de gemeente kunnen grotere bomen dit meestal niet.
De gemeente haalt liever geen oude of zieke boom weg, maar soms kan het niet anders. Dit kan komen doordat de leefomstandigheden van bomen in de stad vaak niet optimaal zijn en het komt regelmatig voor dat er te weinig ruimte is in de ondergrond van de boom voor de wortels waardoor ze vaak matig groeien. Daarnaast wil de gemeente niet dat de bomen omvallen, daar de veiligheid van mens en dier altijd voorop staat.
Monumentale bomen
Voor elke boom die op 1.30 m hoogte een stamomtrek heeft van 65 cm of meer, moet eerst een kapvergunning worden aangevraagd. De gemeente Delft heeft ongeveer 30.000 bomen staan in de openbare ruimte, waar de gemeente goed voor zorgt. Dit wordt bomenbeheer genoemd, waarmee de gemeente onder meer het dagelijks onderhoud en snoeiwerk verricht, inspecties laat uitvoeren om de veiligheid te controleren en een boom laat kappen (en herplant) als deze boom niet meer te redden is. Hiervoor heeft de gemeente een Bomenkap Kaart op de gemeentelijke site staan.
Naast de ‘gewone’ bomen kan men in Delft ook bijzondere bomen tegenkomen. De gemeente heeft laten weten dat bijzondere bomen een monument kunnen worden, naast het feit dat er in Delft ook oude, karakteristieke bomen staan, die zorgen voor een speciale uitstraling. Heel vaak zijn oudere bomen beeldbepalend en waardevol voor de omgeving. Delft heeft vastgelegd dat de meeste bomen van 50 jaar of ouder monumentale bomen zijn, die goed beschermd moeten worden en behouden voor de stad. Hiervoor is een ‘Lijst van Monumentale Bomen’ aangelegd.
Afgegeven vergunningen voor kap bomen
De Bomenkap Kaart Delft 2026 heeft gemeld dat de gemeente 34.564 bomen heeft, waarvan het er op lijkt dat er 38 monumentale bomen gekapt gaan worden, naast 360 vergunningsplichtige bomen en 144 bomen zonder kapvergunning. Van de 38 monumentale bomen lijken er 21 bomen te staan aan de Javalaan / Prins Bernhardlaan. Via de kaart ziet men dat dit vaak Witte Paardenkastanjes zijn, die last hebben van de Kastanjebloedingsziekte.
De regionale media hebben afgelopen week laten weten dat er nogal wat vergunningaanvragen door de gemeente Delft zijn verwerkt. In de rij van verwerkte vergunningaanvragen zijn 6 kapvergunningen terug te vinden. In Tanthof West (Malisingel) is de vergunning verleend voor het vervangen van dode of zieke bomen, naar aanleiding van een inspectie. Deze bomen staan niet op de Bomenkap Kaart Delft 2026. Aan de Thijsseweg 26 is een vergunning afgegeven voor het rooien van bomen Flood Proof ingang (staan niet op de kaart).
Daarnaast zijn er vergunningen afgegeven voor Zuidwal voor vervangen van dode of zieke bomen, naar aanleiding van een inspectie (niet op de kaart), Alexander Fleminglaan (dit lijkt een rij populieren bij DSM te zijn met een slechte gezondheid (niet op de kaart)), Schoenmakerstraat (voor de kap van 2 zieke bomen, waarvan 1 Es op de kaart is genoemd (dood hout en afgestorven takken)) en Hof van Azuur (voor de kap van een Treurwilg (niet op de kaart)). Het is verstandig van de gemeente Delft om meer duidelijkheid te geven over de stand van zaken van de te kappen bomen.
(Bronnen: Gemeente Delft, Officiële bekendmakingen, AD, Landelijk Meldpunt Bomenkap)
Henny AJ Kreeft (Stichting De Groene Mantelzorger)
Onafhankelijke (Burger) Journalistiek
© Khamakar News Agency / 25.01.2026

