HEEZE – LEENDE – September 2024 was sprake van schriftelijke vragen van de fractie van GroenLinks over het onderwerp ‘Ontwerp Gemeentehuisplein’ waarbij de fractie had gemeld dat er te weinig groen terug zou komen wat tegen de afspraak in ging van het Conceptontwerp (2023). Deze week was een korte melding te lezen op de sociale media van de nieuwe lokale partij PRO Heeze – Leende over de inrichting van de wijk De Weibossen.
Grote verandering
Het was even zoeken – het bericht op de sociale media had geen naam vermeld van de wijk – maar het blijkt de wijk De Weibossen te zijn en in deze wijk zal de bestaande riolering vervangen moeten worden. Tevens is in de media en op de projectsite gemeld dat de buitenruimte op een aantal plaatsen verouderd is, waardoor de gemeente het besluit heeft genomen om de wijk integraal her in te richten. Volgens de gegevens zou het project zich nog in de opstartfase bevinden en moet er dit jaar gewerkt worden aan een nieuw ontwerp, zodat de buurt veilig, prettig, duurzaam en toekomstbestendig wordt gemaakt.
Volgens de projectsite Herinrichting De Weibossen is de bestaande gemengde riolering aan vervanging toe en zou de openbare ruimte op meerdere plekken niet meer functioneel zijn, naast dat de verhardingen verouderd zijn. Daarom wil de gemeente de wijk integraal herinrichten, waarbij de duurzame en klimaatbestendige inrichting centraal zal staan. Hierbij heeft de gemeente gemeld dat men er van uitgaat dat waardevolle bomen behouden blijven en dat er meer groen in de wijk zal komen.
Belangrijk hierbij is dan wel te weten wat het uitgangspunt is. Volgens de gegevens zou het nog gaan om de opstartfase en mogelijk zal er nog niet veel op papier staan – in ieder geval is informatie opgevraagd bij de gemeente – maar aangezien er een aantal momenten georganiseerd gaan worden waar bewoners kunnen meedenken én reageren op de plannen, zal er toch al iets van een schets ergens op het gemeentehuis liggen. De eerste bewonersavonden worden georganiseerd op 4 en 5 februari in de foyer van het gemeentehuis.
Groen en de bomen
In het kader van het project ‘Ontwerp Gemeentehuis’ (2024) is de gemeente gevraagd om te reageren op een aantal vragen, onder meer over het kappen van bomen in dat project en of de gemeente een actieve, actuele digitale geoJson kaart had met daarop de bomen in het gebied. Duidelijk waren de antwoorden niet en een geoJson kaart was niet duidelijk voor de woordvoerder van de gemeente. Dat gaat dus nu ook gelden voor het gebied in het project De Weibossen. In ieder geval vraagt de sociale media van de nieuwe partij PRO Heeze – Leende zich af wat er gaat gebeuren met de oude Lindes en andere bomen. Zouden de bomen gekapt worden en daarna herplanting van andere bomen of wil de gemeente de bomen behouden en kunnen daarbij de boomspiegels verbeterd worden? Volgens de partij moeten de straten boomrijk blijven.
De projectsite meldt dat het projectgebied gelegen is in de wijk De Weibossen te Heeze en betreft de straten Burgemeester Coxlaan, Burgemeester Deelenstraat, Burgemeester Serrarisstraat, Burgemeester Strijbosstraat, Burgemeester Michelsstraat, De Laarstukken, Dominee Kremerstraat, Gebroeders de Koningstraat, Beatrixlaan, Graaf de Hornelaan, Herbertuslaan, Irenelaan, Julianalaan, Marijkelaan, Prins Bernhardlaan, Pieter Theeuwenlaan, Sint Nicasiusstraat, Van Tuyll van Serooskerkenlaan, Molenstraat en de Margrietstraat.
Bijzondere en monumentale bomen
In september 2024 heeft de gemeente een link gedeeld waarin de gemeentelijke pagina te vinden is ‘Boom kappen’. Op deze pagina is een lijst van monumentale bomen opgenomen ‘Bomenlijst op adres vastgesteld’. Op de lijst kan men zien welke bomen in de straten staan, die in het projectgebied liggen.
Zo zouden er in de Burgemeester Coxlaan 3 bomen op de lijst staan (2 x Zomereik, 1 x Gewone Plataan, volgens de gemeente nog geen 80 jaar en niet waardevol), Burgemeester Michellaan (1 x Goudenregen, nog geen 80 jaar, niet tot weinig waardevol), Burgemeester Serrarisstraat (2 x Amerikaanse Eik, waarvan 1 maal ouder dan 80 jaar, niet waardevol volgens gemeente; 2 x Berk, nog geen 80 jaar, niet waardevol; 1 x Witte Paardekastanje, nog geen 80 jaar, niet waardevol; 1 x Tamme Kastanje, nog geen 80 jaar, niet waardevol), Dominee Kremerstraat (1 x Tamme Kastanje, nog geen 80 jaar, niet waardevol; 1 x Beuk, nog geen 80 jaar, niet waardevol; 1 x Watercipres, nog geen 80 jaar, niet waardevol).
Tevens de straten Herbertuslaan (1 x Amerikaanse Eik, ouder dan 80 jaar, niet waardevol); Irenelaan (1 x Ceder, nog geen 80 jaar, niet waardevol; 1 x Notenboom,nog geen 80 jaar, niet waardevol); Julianalaan (1 x Berk, nog geen 80 jaar, niet waardevol); Pieter Theeuwenlaan (5 x Berk, nog geen 80 jaar, niet waardevol; 1 x Krenteboompje, nog geen 80 jaar, niet waardevol; 1 x Watercipres, nog geen 80 jaar, niet waardevol; 1 x Honingboom, nog geen 80 jaar, niet waardevol); Sint Nicasiusstraat (1 x waardevolle boom, niet duidelijk is welke, nog geen 80 jaar, waardevol; 1 x niet waardevolle boom, nog geen 80 jaar). Er staan nogal wat bomen, maar het lijkt er op dat de gemeente deze bomen niet waardevol vindt en daarom de mogelijkheid er is, dat ze gaan verdwijnen.
(Bronnen: Gemeente Heeze – Leende, Pro Heeze – Leende, Mijn Heeze, Heeze – Leende24, Khamakar News Agency)
Henny AJ Kreeft (Stichting De Groene Mantelzorger)
Onafhankelijke (Burger) Journalistiek
© Khamakar News Agency / 14.01.2026

