Duiventoren Dongen (Mapio)

DONGEN – De gemeentelijke site van de gemeente Dongen heeft de afgelopen week laten weten dat de gemeente de laatste tijd veel vragen en opmerkingen krijgt over de hoeveelheid bomen die de gemeente laat kappen. De gemeente wil graag duidelijkheid geven over het kapbeleid, het herplanten van bomen en de bodemverbetering. In een eerder artikel was al gesproken over een ‘bomenvete’ over bomen aan de Leeuwerikenlaan. 

Aangetaste bomen 
De gemeente Dongen heeft in de informatiekrant van 2 oktober informatie verstrekt aan de inwoners van de gemeente over de aanvraag voor een kapvergunning voor 49 bomen. De gemeente gaf aan dat bomen alleen gekapt worden als ze een risico vormen voor de veiligheid. Tevens werd gemeld dat bijna al de 49 bomen afgestorven zijn of aangetast door een parasitaire schimmel. Hierdoor zouden de bomen zo maar kunnen omvallen of – wat vaker voorkomt – takken verliezen, wat meestal gebeurt bij harde wind. Indien dit zou gebeuren is er een gevaar voor het verkeer, spelende kinderen en voorbijgangers. Dit probleem kan – volgens de gemeente – opgelost worden door de bomen op tijd te verwijderen. 

Dongen gebruikt de stammen van gekapte bomen voor de afzetting van boomgroeiplaatsen (hergebruik), waardoor de grasmaaier er niet overheen rijdt en de afgevallen bladeren blijven liggen om te composteren. Daarnaast worden de takken gebruikt om houtsnippers van te maken of schermen voor flora en fauna. Tevens is het mogelijk dat na het kappen een deel van de stam blijft staan, zodat er een ecologische boom voor de natuur zal ontstaan.   

Nieuwe bomen en bodemverbetering 
Als de gemeente besloten heeft dat een boom gekapt wordt, neemt men ook meteen het besluit dat – waar mogelijk – een nieuwe boom wordt geplant. Meestal is dat op dezelfde plaats als het gaat om het kappen van een zieke of aangetaste boom. Het kan ook voor komen dat op een bepaalde locatie meerdere bomen tegelijkertijd gekapt worden om bijvoorbeeld er nieuwe woningen te bouwen of nieuwe wegen aan te leggen. Indien dit gebeurt zal de gemeente minstens evenveel nieuwe bomen in hetzelfde gebied planten, zodat er overal voldoende groen en gezonde aanplant blijft.  

Het is duidelijk dat gezonde bomen meehelpen om CO2 om te zetten naar zuurstof, naast dat de bomen ook schaduw geven. Hiervoor wordt door de gemeente gewerkt aan het verbeteren van de bodemkwaliteit. Bomenexpert Peter van Laarhoven – die de bomenploeg van de gemeente Dongen aanstuurt – heeft laten weten dat een boom alleen groeit als de grond eronder en er omheen gezond is. Daarom wordt door de gemeente veel aandacht besteed aan de bodem. Hiervoor worden niet alleen de aangetaste bomen weggehaald, maar wordt vooral de natuur en de groeiplaats verbeterd.  

Om de bomen te kunnen kappen zijn de juiste machines nodig en dat gebeurt in november, waarbij veel bomen tegelijk worden gekapt. Het kapwerk gebeurt in 1 ronde, zodat er een betere planning gemaakt kan worden, maar vooral dat de wijk minder last heeft van de machines. Volgens de gemeente gebeurt op deze manier het kappen van de bomen snel en veilig, wordt de overlast beperkt en is het werk kostenbesparend. 

Tevens heeft de gemeente Dongen laten weten dat er binnenkort een bordje met een QR-code te vinden is bij elke boom die gekapt gaat worden. Indien men de QR-code scant met het mobiel, kan men een digitale kaart vinden, waarop de bomen zijn aangegeven die gekapt gaan worden en uitleg over de noodzaak van het kappen. Hiermee wil de gemeente de inwoners (en bezoekers) op de hoogte houden van wat er allemaal gebeurt met de bomen in Dongen.  

(Bronnen: Gemeente Dongen, dongen.nieuws.nl, Khamakar News Agency) 

Henny AJ Kreeft (Stichting De Groene Mantelzorger)
Onafhankelijke (Burger) Journalistiek 

© Khamakar News Agency / 01.11.2025 

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Geverifieerd door MonsterInsights