Januari dit jaar kwam de Stichting Groene Buur Almere met een bericht over ‘Iedereen Groen’. Als men in Almere zo’n tuin heeft waar het ‘grijs’ overheerst – zo’n tuin met veel tegels, als ze nog niet zijn verdwenen met het NK Tegelwippen – kan men meedoen met de actie ‘Iedereen Groen’. Tijdens de actie kan men een gratis boom of struik aanvragen, die speciaal zijn geselecteerd voor kleine(re) stadstuinen.
Iedereen Groen
De Stichting Groene Buur roept deze maand op – middels de campagne ‘Iedereen Groen’ – om tegels uit de tuin te halen en in plaats van die tegels bomen, struiken en / of planten aan te brengen.
Om de tuin en ook de buurt en wijk leefbaarder te maken is het nodig dat er meer vergroend gaat worden. Vergroenen betekent minder hitte in de zomer, een betere waterafvoer en meer bijen en vlinders in de tuin, buurt en wijk.
Veel verstening
Juist in een stad waar veel ‘grijs’ bestaat – verstening, tegels en straten – is het van groot belang om te zorgen voor veel meer groen. Door het ‘grijze’ deel van de stad zal de stad flink opwarmen, wat direct invloed heeft op de natuur en gezondheid.
Het is duidelijk dat iedereen die een tuin heeft met veel tegels, ook meer zonlicht direct in de tuin zal krijgen – mits de zon schijnt en de tuin aan de juiste kant ligt – waardoor op warme dagen het flink warm kan worden in de tuin.
Vergroenen
Misschien wordt het eens tijd om na te denken om de tuin wat groener te maken. Een tuin met bomen en planten. Naast het feit dat de tuin er mooier van wordt, zullen de bomen en planten zorgen voor verkoelende schaduw én bijdragen aan de biodiversiteit.
Des te groener de stad en de tuinen zijn, des te minder warm het wordt. Het verschil kan alleen gemaakt worden door versteende tuinen te vergroenen. Volgens de Stichting Groene Buur Almere is een ‘grijze’ tuin in de zomer wel 20 graden warmer dan een groene tuin.
Om te kunnen vergroenen kan men de tuin groener maken, maar in de straat kunnen zogenaamde geveltuintjes aangelegd worden of een boomspiegel ingevuld worden met planten.
Inwoners van Almere kunnen – om de straat groener te maken – in het voorjaar een tuinpakket aanvragen. Hiermee wil de Stichting mensen oproepen om het ‘grijs’ om te bouwen tot bloeiende geveltuinen en kleurrijke voortuinen.
(Bronnen: Groen Buur Almere, Omroep Almere, 1Almere, almere.nieuws.nl)
Henny AJ Kreeft
Onafhankelijke (Burger) Journalistiek
© Khamakar News Agency / 29.03.2025